Neslişah Sultan Son Yolculuğuna Uğurlandı

Son Osmanlı padişahı Sultan Vahdeddin'in ve son halife Abdülmecid Efendi'nin torunu Neslişah Sultan Osmanoğlu, Yıldız Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlandı. Cenaze törenine hükümeti temsilen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç katıldı.
Avni Mutlu Bülent Arınç Abdülmecit Abdülkadir Aksu Recep Tayyip Erdoğan 


91 yaşında vefat eden Osmanlı hanedanlık defterine kayıtlı son üye Neslişah Sultan Osmanoğlu için Yıldız Hamidiye Camii'nde cenaze töreni düzenlendi. Buradaki törene Osmanoğlu ailesi ve sevenleri katıldı. Cenaze törenine hükümeti temsilen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve vatandaşlar katıldı. Osmanoğlu'nun oğlu Abbas Hilmi Mümin ve kızı İkbal Saviç taziyeleri kabul etti. Bülent Arınç da öğle namazı öncesi camiye gelerek aileye taziyelerini iletti. Arınç daha sonra beraberindekilerle öğle namazını kıldı. Öğle namazının ardından Osmanoğlu'nun cenaze namazı kılındı. Namazın ardından Osmanoğlu'nun naaşı defnedilmek üzere Aşiyan Mezarlığı'na götürüldü.

Namaz sonrası gazetecilerin sorularını cevaplayan Bülent Arınç, Neslişah Sultan'ın vefatından dolayı üzgün olduğunu dile getirdi. Başbakan Erdoğan tarafından cenazeye katılmak üzere görevlendirildiğini belirten Arınç, ' Üzüntülüyüz, çok değerli bir hanımefendiydi. 91 yaşında çileli bir hayattan sonra dünyaya veda etti. 3 yaşında hilafetin kaldırılmasından sonra Türkiye'den dışarı gönderildi. Mısır'dan sonra Türkiye'ye geldi ve hayatının kalan kısmına burada devam etti. Neslişah Sultan'ı her zaman büyük bir rahmetle anacağız. Üzüntümüz sonsuzdur. Mekanı cennet olsun. ' diye konuştu.

Abdülkadir Aksu Hakkında
Abdülkadir Aksu, 12 Ekim 1944'te Diyarbakır'da doğdu. Babasının adı Muzaffer, annesinin adı Vedia'dır. Mülki İdare Amiri; Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ve Devlet Lisan Okulunu bitirdi. İzmir Kınık ve Yozgat Sarıkaya Kaymakamı; Malatya Emniyet Müdürü, Kahramanmaraş Vali Vekili, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı, Rize Valisi ve Belediye Başkanı, Merkez ve Gaziantep Valisi olarak görev yaptı. Gaziantep Valiliği sırasında "Yılın Bürok...
devamı
Recep Tayyip Erdoğan Hakkında
Üniversiteyi Marmara Üniversitesi İktisadî ve Ticarî Bilimler Fakültesi'nde okuyan Erdoğan, bu okuldan 1981 yılında mezun oldu. Gençlik yıllarından itibaren sosyal hayat ve siyasetle içice bir yaşamı tercih eden Erdoğan, disiplinli ekip çalışmasının ve takım ruhunun önemini kendisine çok genç yaşlarda öğreten futbolla 1969-1982 yılları arasında amatör olarak ilgilendi. Aynı zamanda bu yıllar, genç bir idealist olarak memleket meseleleri ve toplu...
devamı
3 Nisan 2012 Salı günü yayınlandı