USD (Alış - Satış) : 8,82 - 8,84 EURO (Alış - Satış) : 10,35 - 10,37

MHP'de istifa depremi

Oktay Vural, MHP Grup Başkanvekilliği görevinden istifa etti. MHP Grup Başkanvekilli Oktay Vural'ın görevinden ayrılacağını açıklamasının ardından hazırladığı dilekçeyi TBMM Başkanlığı'na vereceği belirtildi.

Ekleme Tarihi: 22 Haziran 2016 Çarşamba 13:33
Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2016 Çarşamba 14:45
MHP'de istifa depremi

Tüzük kurultayı sonrası suların bir türlü durulmadığı MHP'de şok bir istifa haberi geldi. Yaşanan süreçle ilgili daha önce de Bahçeli ile arasının açıldığı iddia edilen MHP Grup Başkanvekili Oktay Bural, Grup Başkanlığı görevinden istifa etti.

MERAL AKŞENER'LE HAREKET EDECEK İDDİASI


Milliyetçi Hareket Partisi'nde kurultay ve yönetim değişikliği tartışmaları sürerken partinin Meclis'te grup başkanvekilliği görevini yürüten Oktay Vural da muhalefete katıldı. Vural, grup başkanvekilliğinden istifa etti. Al Jazeera Türk'ten Gonca Şenay'ın iddiasına göre Oktay Vural'ın Meral Akşener ile birlikte hareket etmesi bekleniyor. Vural'ın muhaliflerle birlikte hareket edeceği bir süredir MHP kulislerinde konuşuluyordu. Ancak bundan bir süre önce muhalefete katılacağı iddiaları sorulduğunda Vural, “Bu konuları konuşmak istemediğini” söylemişti.

Vural'ın bir süredir muhalefete yakın durduğu ancak 19 Haziran Pazar günü yapılan kurultayı, delegenin burada göstereceği iradeyi ve Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin bu kurultayla ilgili yapacağı değerlendirmeyi beklediği öğrenildi. Salı günü grup toplantısından sonra Oktay Vural'ın Genel Başkan Devlet Bahçeli ile bir görüşme yaptığı ve kararını ilettiği öğrenildi.

BAHÇELİ SAHİP ÇIKMIŞTI
Oktay Vural'ın muhalefete yakın duruşu ile ilgili gelen bilgiler aylar öncesine dayanıyor. Muhalefet ile Genel Merkez arasındaki tartışmalarda üslubun sertleştiği bir dönemde Vural, sosyal medyada kullandığı ifadelerle soru işaretleri yaratmıştı. “Ahlakçılık ve şahsiyetçilik ilkelerine aykırı üslupla kadrolarımız arasında fay hatları oluşturma ve derinleştirme tuzağına düşülmeden hareket edilmesi gerektiği açıktır. Bu tartışmaların derinleşmesini geleceğe taşıyamayız. İç tesanüdümüzün kırılgan hale gelmesi, milletimizin güvenini ve umudunu zedeler.”

TARTIŞMA İMZA KRİZİYLE ALEVLENDİ: 'OKTAY BEY ÇOK DEĞERLİ BİR KARDEŞİMİZDİR'


Ancak son olarak konu, Vural'ın milletvekilleri tarafından Genel Başkan Bahçeli'ye destek için hazırlanan bildiriye imza atmadığı iddiasıyla alevlendi.

3 Mayıs tarihinde bu iddiaların sorulması üzerine Devlet Bahçeli ise gazetecileri ortalığı karıştırmakla suçlamıştı. “Oktay bey çok değerli bir kardeşimizdir. Meclis'te beni temsil eden grup başkanvekilidir. Onunla aramızda soğukluk olabilir mi? Nereden çıkartıyorsunuz bunları? Bizi bölmeye çalışıyorsunuz, CHP'yi karmakarışık ediyorsunuz. Şimdi de Pelikan stratejisiyle ortalığı karıştırıyorsunuz. Hiç mi düşünceniz olumlu olmayacak. Basın demek Türkiye'yi inkâr etmek mi demektir?” Meral Akşener ise bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada “Oktay bey benim çok eski bir arkadaşım. Gerçekten kardeşim gibi gördüğüm bir arkadaşımdır. Özellikle rahmetli eşi Tuğba kız kardeşim gibiydi. Onun için ben Oktay beyi rahat bıraktım. Henüz bir görüşmem olmadı.” demişti.

OKTAY VURAL'IN ANLAMI


Parti grubunda bir süredir milletvekillerini dinleyen Oktay Vural'ın beraberinde başka isimlerle muhalefete katılmasının MHP grubunda nasıl bir etki yaratacağı şimdilik bilinmiyor. Ancak Vural, basınla iletişimi genellikle yazılı açıklamalar üzerinden kuran Milliyetçi Hareket Partisi'nin en tanınmış siyasi figürlerinden biri. Uzun süredir Partinin Grup Başkanvekilliğini yürüten Oktay Vural, ilk defa 1999 yılında milletvekili seçilmişti. Vural, MHP'nin koalisyon ile iktidara geldiği hükümette Ulaştırma Bakanlığı da yapmıştı.

MHP Kurultayında ilginç anlar MHP Kurultayında ilginç anlar YSK'dan MHP kararı YSK'dan MHP kararı MHP'de istifa depremi MHP'de istifa depremi MHP'den son dakika açıklaması MHP'den son dakika açıklaması MHP kaynakları: Sadece 495 delege imza verdi MHP kaynakları: Sadece 495 delege imza verdi MHP'de kurultay günü: Tüzük değişti, 10 Temmuz'da anlaştılar MHP'de kurultay günü: Tüzük değişti, 10 Temmuz'da anlaştılar Akşener’in korumaları ile basın mensupları arasında tartışma yaşandı Akşener’in korumaları ile basın mensupları arasında tartışma yaşandı Akşener salona 'Başbakan Meral' sloganlarıyla girdi Akşener salona 'Başbakan Meral' sloganlarıyla girdi MHP Tüzük Kurultayında delegeler arasında sıra kavgası MHP Tüzük Kurultayında delegeler arasında sıra kavgası Muhalifler Kurultay'a gitmeden bölündü Muhalifler Kurultay'a gitmeden bölündüYAZARLARTAMAMI
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız. Norm Yazılım
Ajanslar
yukarı