Beyaz Gazete Ana Sayfa
Genişlet Işıklar

Diyanet.gov.tr Hac Kuraları - 2013 Hac Kuraları Sonuçları 28 Mart 2013 TIKLA ÖĞREN

Sitene ekle

28 Mart 2013 Perşembe günü yayınlandı Diyanet.gov.tr Hac Kuraları belli oldu. 2013 Hac Kuraları sonuçları bu sayfada! 2013 hac kura sonuçları ne zaman açıklanacak? 2013 Hac kuraları kaçta açıklanacak? 2013 Hac Kuraları saat kaçta çekilecek? gibi soruların cevapları belli oldu. Diyanet.gov.tr hac kura sonuçları bu sayfada! Hac Kura Sonuçları 2013 Sorgulama Tıkla Öğren. 2013 Hac kurası sonuçları hac.diyanet.gov.tr adresinden duyuruluyor. Hac kura sonuçları canlı yayın ile de izlenebilecek. (2012 Hac Kura Sonuçları ve Listeleri) Diyanet 2013 yılı Hac kuraları çekiliyor. 2013 Hac Kuraları çekilişi Diyanet İşleri Başkanlığı'nın merkezinde yapılıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac 2013 kuralarını çekiyor. Hac 2013 kuralarının sonunda binlerce hacı adayı sevinecek. Kutsal topraklarda hac vazifesini yerine getirmek için 1 milyon 372 bin 231 kişi Diyanet İşleri Başkanlığı ' na başvurdu. Suudi Arabistan ise Türkiye ' ye 2013 yılı için sadece 74 bin kontenjan ayırdı. 2013 yılı hac kurası töreni Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonu'nda saat 10.00'da gerçekleşecek. Kura çekim sonuçları, Diyanet İşleri Başkanlığının internet sitesindeki hac portalından TC kimlik numaraları ile öğrenilebilecek.

2013 HAC KURA SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 2013 yılı hac kuraları bugün çekiliyor. Kutsal topraklarda hac vazifesini yapmak için binlerce hacı adayı 2013 Hac Kura Sonuçlarını merakla bekliyor. 2013 2013 Hac Kura Sonuçları için beyazgazete.com'u takipedebilirsiniz.Hac kuralarının çekilmesi nedeniyle bir basın toplantısı düzenleyen Kayseri İl Müftüsü Ali Maraşlıgil, ''Allah nasip ederse yarın Diyanet İşleri Başkanlığımızın toplantı salonunda 2013 yılı hac kuraları çekilecek, böylece 2013'te Hac'ca gidecek olan hacı adayları belirlenecek. Bu sene Türkiye geneli yeni kayıt 290 bin kişi, toplam kuraya tabi olacak hacı adaylarının sayısı ise 1 milyon 373 bin 185 kişi. Kayseri'den 32 bin 183 kişi kuraya tabi olacak. Geçen yıl Kayseri'den bin 822 hacımız Hac'ca gidip geldi. Bu sene de inşallah Kayseri'den bin 500-2 bin rakamları arasında hacı adayımızın hac ibadetini yapacaklarını ümit etmekteyiz.

2013 Hac kura sonuçları için Diyanet İşleri Başkanlığının duyurusu şöyle,

2013 Yılı Hac Kuraları 28 MART 2013 Saat:10:00'da Başkanlığımızda Bilgisayar Ortamında Çekilecektir.

Kura Sonuçları 28 MART 2013 Saat:20:00'den itibaren yayımlanacaktır.

2009 yılından beri devam eden bir sistem uygulanıyor. Bu sisteme göre 2013 yılında hac için kaydolan hacı adaylarımız 1 kez kuraya girecekler, geçen yıl kayıt yaptıran adaylarımız ise 4 defa kuraya tabi olacaklar. Yedi yıldan beri sırasını bekleyenler varsa, 7 yıldan beri kaydı yenileniyorsa, onlar da 49 defa kuraya tabi olacaklar. 2007 yılından bu yana 120 bin civarında hacı adayımız bekliyor'' dedi.

İnsanların Hac'ca gitmek için ellerinden geleni yaptığını, çok gayret sarf ettiklerini belirten Maraşlıgil, ''Allah-u Teala hazretleri hacca gitmek isteyenlerin niyetlerini kabul ve makbul eylesin. Tabi hacca gitmek isteyip de gidemeyenlerin her niyetinin karşılığında inşallah amel defterlerine bir hac sevabı yazılacak. Vatandaşlarımızın bu uğraşları, gayretleri boşa gitmiyor. Biz niyetlerimizi ihlaslı, sağlam, sağlıklı bir şekilde Allah'a müteveccih bir şekilde yaptığımız sürece bunlar hiçbir zaman boşa gitmeyecektir'' diye konuştu.

Maraşlıgil, Diyanet İşleri Başkanlığının 2013 yılında getirdiği bir takım kolaylıklar, yenilikler bulunduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

''Geçen yıllarda hacı adaylarımız kura çekiminden sonra kontenjan belgelerini Müftülüklerden alıyorlardı. 81 ilin Müftülükleri önünde bir yığın izdiham oluyordu. Bir tarafta şirket mensubu insanlar, bir tarafta hacı adayları, bir yığın sıkıntılar yaşandı. Ancak Kayserimizde böyle bir sıkıntıya şahit olmadık. Bu sene Diyanet İşleri Başkanlığımız getirdiği yenilikle, kontenjan belgelerini her bir hacı adayımızın bizzat adresine gönderecek. 8 Nisan 2013 tarihine kadar hacı adaylarımız evlerinde kontenjan belgelerini inşallah almış olacaklar.

Şayet 8 Nisan'a kadar kontenjan belgelerini herhangi bir sebeple herhangi bir aksaklıkla kontenjan belgelerini alamamışlarsa, o takdirde Müftülüklere müracaatlarıyla kurada adı çıkanların kontenjan belgeleri Müftülükler aracılığıyla verilecek. Ama esas olan, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından gönderilmesidir. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından kontenjan belgeleri adreslerine gönderilen hacı adaylarımız, Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonu ya da herhangi bir şirket organizasyonuyla gitmek istiyorsa, bu isteğini internetten yapabilir. Bu başvuruyu Müftülüklerden de yapabilir, internetten de yapabilir.''

Hacı adaylarından kurada ismi çıkıp da Hac'ca gitmeden vefat edenler olduğunu ve bunların yerine çocuğu ya da bir yakınının Hac'ca gittiğini vurgulayan Maraşlıgil, ''Bu şekilde vefat eden yakınının yerine hacca gidenler için Diyanet İşleri Başkanlığında bir kayıt tutuluyordu. Tekrar kendi adına hacca gitmek istediği zaman ise bu kayıt karşısına çıkıyor ve hacca gidemeyeceği söyleniyordu. Başkanlık bunu bu sene itibarıyla kaldırdı, ölen hacı adaylarımızın yerine gidenlerin kaydı tutulmayacak, arşivlenmeyecek.

Kendi adına tekrar hacca gitmek istediği takdirde onun kaydı alınacak ve kuraya tabi olacak. Ayrıca 12 yaşın altında ailesiyle Hac'ca gidenler de arşivlenmiyor, kayıtları tutulmuyor. Ancak 12 yaşın üstündeki gençlerimiz aileleriyle hacca gitmişlerse onlar kayıt ediliyor ve arşivleniyor. Bu nedenle hacca giderken hacı adaylarımızın çocukları için bu ayrıntıya dikkat etmelerini tavsiye ediyoruz'' dedi.

Diyanet İşleri BaşkanlığıİslamKutsalSuudi ArabistanHac Kuraları


Feedback
Bu sayfa veya içerik ile ilgili bir sorun olduğunu mu düşünüyorsun?
Lütfen bir kaç saniyeni ayır ve aşağıdaki form ile bize bildir
Resim Doğrulama Kodu Kodu Yenile
HABERDAR OLMAK İÇİN MAİL BÜLTENİMİZE KAYIT OLUN
Copyright BeyazGazete.Com ' Tüm Hakları Saklıdır. Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Ajanslar