Türkiye'nin en geniş haber portalı
ANA SAYFA Güncel Ekonomi Siyaset Spor Dünya Sağlık Teknoloji Eğitim Kültür-Sanat Yaşam Magazin 3. Sayfa Televizyon
13 Nisan 2013 Ehliyet Sınavı Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? (Ehliyet Sınavı Soruları)

Video Galeri Sayfası

13 Nisan 2013 Ehliyet Sınavı Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? (Ehliyet Sınavı Soruları)

22241izlenme
ışıkları kapat Genişlet

13 Nisan 2013 Ehliyet Sınavı Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? (Ehliyet Sınavı Soruları)


Fenerbahçe,  Galatasaray,  Milli Eğitim Bakanlığı,  Direksiyon,  Televizyon,  Ehliyet Sınavı


13 Nisan 2013 Ehliyet Sınavı Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? (Ehliyet Sınavı Soruları)... 13 Nisan'da yapılan 2013'ün üçüncü ehliyet sınavının sonuçlarının ne zaman açıklanacağı merak konusu. 13 Nisan Eliyet sınavının soruları ve cevapları 16 Nisan Cuma günü açıklanmıştı. 13 Nisan Ehliyet Sınav sonuçlarının açıklanacağı tarih de netlik kazandı. 13 Nisan Ehliyet Sınav sonuçlarının 24 Nisan Çarşamba günü MEB taraından açıklanması bekleniyor. 13 Nisan Ehliyet Sınavı Sonuçlarını MEB'ın internet sayfasından TC kimlik numarası ile öğrenebilirsiniz. Ehliyet Sınavı Sonuçlarını beyazgazete.com aracılığıyla da öğrenebilirsiniz. İşte 13 Nisan 2013 Ehliyet Sınavı Sonuçları ile ilgili detaylar...

2013 yılının üçüncü sınavı olan 13 Nisan Ehliyet Sınavı geçtiğimiz hafta yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan 13 Nisan 2013 Ehliyet Sınav soruları ve cevapları yayınlandı. 13 Nisan Ehliyet Sınavına giren sürücü adayları şimdi merakla sınav sonuçlarının açıklanmasını bekliyor. 13 Nisan Ehliyet Sınav sonuçlarının açıklanacağı tarih de belli oldu. 13 Nisan Ehliyet Sınav sonuçları 24 Nisan Çarşamba günü MEB taraından açıklanması bekleniyor. 13 Nisan Ehliyet Sınav sonuçlarını öğrenmek için beyazgazete.com'u takip edebilirsinz.

13 NİSAN ELİYET SINAV SORULARI ve CEVAPLARI İÇİN TIKLAYIN

Ehliyet Sınavında Yeni Dönem

Milli Eğitim Bakanlığı, sürücü kurslarına yönelik yönetmelikte düzenlemelere gidecek. Buna göre, zorunlu teorik ders 30 saate düşürülecek, direksiyon uygulama sınav süresi 30 dakikaya çıkarılacak. Daha önce üç ayrı dersten üç ayrı notla gerçekleştirilen teorik sınavların değerlendirmesi ise yeni düzenlemeyle tek sınav ve tek notla yapılacak. Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü'nce özel motorlu taşıt sürücüleri kursu yönetmelik taslağı hazırlandı.

Daha önceki yönetmelikte zorunlu olan direksiyon eğitim alanlarının çok fazla kullanılmadığına yönelik Milli Eğitim Bakanlığı'na gelen bilgilerin ardından, son altı ayda yapılan denetimlerde de pist alanlarının kullanılmadığı belirlendi. Bunun üzerine yeni taslakta, direksiyon eğitim alanları zorunlu olmaktan çıkarılarak alternatifli bir şekilde ya direksiyon eğitim alanında ya da simülatörle eğitim yapılması şartı getirildi. Burada alınan eğitimlerden sonra direksiyon eğitimleri “Akan trafik”te zorunlu olarak yapılacak.

Mevcut uygulamada otomobil, minibüs veya kamyonet kullanacaklara yönelik “B” sınıfı için “Akan trafik”te 10 saat olan eğitim süresi yeni taslakta 12 saate çıkarılacak. Ayrıca sürücü adayının kendisini araç kullanma konusunda yeterli görmemesi halinde sınırsız direksiyon eğitimi alma imkanı sağlanacak. Taslakla zorunlu teorik ders saatleri sayısı da düşürülüyor. AB ülkeleri arasında en fazla zorunlu teorik ders Türkiye'de görülüyor. Türkiye'de toplam 63 saat olan zorunlu teorik ders saatinin AB ülkelerindeki ortalaması ise 27 saat. Yeni düzenlemeyle ders saati toplam 30 saate düşürülüyor. Teorik sınavlarda e-sınav uygulamasına geçme çalışmaları da yaygınlaştırılacak. AB ülkelerinde genellikle elektronik sınav şeklinde yapılan uygulama sadece Ankara'da bir merkezde deneme amaçlı gerçekleştirildi. Bu uygulamanın yurt genelinde yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Sınavı Yapan Öğretmenlere Eğitim

Daha önce teorik sınavlar üç ayrı dersten üç ayrı notla değerlendiriliyordu. Yeni düzenlemeyle değerlendirme tek sınavla ve tek notla yapılacak. Sürücü kurslarıyla ilgili bütün iş ve işlemler “Özel MTSK Modülü” üzerinden elektronik ortamda yapılmaya başlanacak. Direksiyon uygulama sınav süreleri de yeni düzenlemeyle artırılacak. Bu süreler AB ülkelerinde ortalama 42 dakikayken Türkiye'de direksiyon sınavları 15 dakikada tamamlanıyor. Yeni düzenlemeyle bu süre 30 dakikaya çıkarılacak.

Direksiyon sınavının değerlendirme kriterlerinin de değiştirilmesi planlanıyor. Mevcut uygulama puanlama sistemine göre 100 puan üzerinden 30 hata puan alanlar da başarılı sayılıyordu. Yeni düzenlemede AB ülkelerinde olduğu gibi adayın yapacağı hata durumuna göre başarılı veya başarısız olduğu değerlendirmesi yapılacak. Sınavda adayların başarılı olmaları için daha az hata yapmaları gerekecek. Sınavı yapan öğretmenler de tekrar eğitime alınacak.

Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, taslağı paydaşların da görüşüne açtı. Gelecek değerlendirmelere göre taslağın son şekli verilecek.

22 Nisan 2013 Pazartesi► BENZER VİDEOLAR
SON VİDEOLAR
www.beyazgazete.com Anadolu Ajansı, İhlas Haber Ajansı ve EPA Fotoğraf Ajansı'nın resmi abonesidir. Beyaz Gazete Broadcast Video çözümleri Metus teknolojisi ile gerçekleştirilmektedir.
Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir.
Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.
Kapat (X)
Öne Çıkanlar
Çok İzlenenler
Günün Manşetleri