Türkiye'nin en geniş haber portalı
ANA SAYFA Güncel Ekonomi Siyaset Spor Dünya Sağlık Teknoloji Eğitim Kültür-Sanat Yaşam Magazin 3. Sayfa Televizyon
Ana SayfaVideo Galeri

Video Galeri Sayfası

Bu Elbise Altın

8261 izlenme
Star Tv Ana Haber Bültenleri
Star Tv 15 Mayıs 2013 Çarşamba Tüm Haberleri
Star Tv 14 Mayıs 2013 Salı Tüm Haberleri
Star Tv 13 Mayıs 2013 Pazartesi Tüm Haberleri

Bu Elbise Altın

Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Vedat Akgiray, ''Altın ve mücevher sektöründe bize düşen vazife, altın ve diğer kıymetli taşlarımızı sermaye piyasası aracı haline dönüştürmektir

Türkiye'de İstanbul finans merkezi hedefimize ve 2020'li yıllara koşarken bunu da yaparsak süper olmuş olur'' dedi. Akgiray, İstanbul Altın ve Mücevher Zirvesi'nin açılışında yaptığı konuşmada, altın ve mücevher ile kurum olarak direkt ilgilerinin bulunmadığını belirterek, ''Eskiden 'cebinizde altın varsa, bu bereket işaretidir' denilirdi. Altın, dünyanın her yerinde geçerli bir akçedir'' diye konuştu. Altının, 1700 yılların başlarından 1970'lerin sonuna kadar satın alma gücü ile ilgili çalışma yaptıklarını ifade eden Akgiray, 200 yılı aşkın süreçte altının satın alma gücünün sabit olduğunu gördüklerini kaydetti. Akgiray, 1970'lerin sonlarına doğru bir iniş çıkış yaptığını ve günümüzde değerinin ne olduğunun görüldüğünü anlatarak, ''Bir toplantıda karşılaştığım, Dünya Altın Konseyi Başkanı 'altın unutuldu, ama intikamı korkunç olacak' demişti. Altının birçok özelliği var. Sermaye piyasacıları olarak ülkemizin kalkınması için kullanamazsak, demek ki bir şey yapmıyoruz. Tasarruf ihtiyacından bahsediyoruz. Altını niye yastık altında biriktiriyoruz? Ne artıyor, ne büyüyor...'' şeklinde konuştu. Türk Devleti'nin altına özel bir önem verdiğinin görüldüğünü belirten Akgiray, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Vatandaş altın tutsun ama evde değil, bankada tutsun. Onun karşılığı paraya çevrilmiş enstrümanla ortaya çıksın. Üstelik bankalar altın ile biraz getiri de veriyor. Evde dursa bu getiri sıfır. Altın sizin olsun ama bırakın sektör ve tüccarımız kullansın. Altın ve mücevher sektöründe bize düşen vazife, altın ve diğer kıymetli taşlarımızı sermaye piyasası aracı haline dönüştürmektir. Türkiye'de İstanbul finans merkezi hedefimize ve 2020'li yıllara koşarken bunu da yaparsak süper olmuş olur.''« İlgili Haber için tıklayın »

23 Mart 2012 Cuma
BU HABER DİĞER KANALLARDA NASIL SUNULDU?
ÇOK İZLENEN VİDEOLARtamamı
www.beyazgazete.com Anadolu Ajansı, İhlas Haber Ajansı ve EPA Fotoğraf Ajansı'nın resmi abonesidir. Beyaz Gazete Broadcast Video çözümleri Metus teknolojisi ile gerçekleştirilmektedir.
Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir.
Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.