Türkiye'nin en geniş haber portalı
ANA SAYFA Güncel Ekonomi Siyaset Spor Dünya Sağlık Teknoloji Eğitim Kültür-Sanat Yaşam Magazin 3. Sayfa Televizyon
Ana SayfaVideo Galeri

Video Galeri Sayfası

Suriyeli sığınmacılar

8203 izlenme
24 Ana Haber Bültenleri
24 15 Mayıs 2013 Çarşamba Tüm Haberleri
24 14 Mayıs 2013 Salı Tüm Haberleri
24 12 Mayıs 2013 Pazar Tüm Haberleri

Suriyeli sığınmacılar

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Özel Temsilcisi Angelina Jolie, Suriye'den kaçarak Türkiye'ye sığınanlara yardım ettiği için Türk halkına ve hükümetine teşekkür etti.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres ve BMYK Özel Temsilcisi Jolie, Ankara Palas'ta basın toplantısı düzenledi.

Suriyelilere sınırlarını ve kalplerini açan Türk halkına son derece müteşekkir olduğunu ifade eden Jolie, kamplarda son derece iyi organize olunduğunu ve Türkiye'nin, Suriyelilere yardım edebilmek için elinden geleni yaptığını gördüğünü söyledi.

Çok fazla mülteci bulunduğunu belirten Jolie, "Sonunda burası kamp ve hiç kimse mülteci olarak yaşamak istemez, hiç kimse bir kampta yaşamak istemez. Bu insanların hepsi hayatlarını kurtarabilmek için evlerini bıraktılar ve kaçtılar. Tabii ki tüm komşu ülkelere olduğu gibi Türkiye'ye de son derece müteşekkirler" dedi.

Kamplarda yaşayan Suriyelilerin görüşmeler ve tartışmalar yapıldığını bildiğini, ülkelerindeki şiddetin devam ettiğini televizyondan gördüklerini anlatan Jolie, bu insanların kendilerini tek başına bırakılmış hissettiklerini söyledi.

Suriye'den başka ülkelere sığınan Suriyelilerin çok büyük bir travma geçirdiğini vurgulayan Jolie, Türk hükümetinin de ellinden gelen her şeyi yaptığını açıkladığını hatırlatarak, bu çerçevede Suriyelilere psikolojik yardım sağlanmasının son derece önemli olduğuna işaret etti.

Herkesin yaklaşan kış ile ilgili düşüncelerini kendisinin de paylaştığını belirten Jolie, şunları kaydetti:

"Şiddet ve çatışma pek dineceğe benzemiyor ülkede. Sınırı geçerek diğer ülkelere sığınan insanların sayısı da giderek artıyor. Bu hepimiz için son derece önemli bir sorun. Birlikte çalışarak bu sorunu çözebileceğimize inanıyorum. Kimse soğuktan donmaz umarım. Çok korkunç zamanlar bunlar. Çalışmaya devam edeceğim. Bu insanlara yardım ettiği için size ve Türk hükümetine teşekkür ediyorum."

Muhabir: Murat Demirci - Murat Ünlü

Yayıncı: Göksel Sözer« İlgili Haber için tıklayın »

15 Eylül 2012 Cumartesi
BU HABER DİĞER KANALLARDA NASIL SUNULDU?
ÇOK İZLENEN VİDEOLARtamamı
www.beyazgazete.com Anadolu Ajansı, İhlas Haber Ajansı ve EPA Fotoğraf Ajansı'nın resmi abonesidir. Beyaz Gazete Broadcast Video çözümleri Metus teknolojisi ile gerçekleştirilmektedir.
Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir.
Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.