Boğaziçi Üniversitesinin Kuruluşunun 150| Yılı

Boğaziçi Üniversitesinin (BÜ) kuruluşunun 150| yılı etkinlikleri kapsamında, rektörlük binasının önündeki bahçeye "zaman kapsülü" gömüldü.

Üniversitenin 150| yılı kutlama etkinlikleri, Bebek'teki Güney yerleşkesinde bulunan rektörlük binasının önüne zaman kapsülü gömülmesiyle sona erdi.
Etkinlikte konuşan BÜ Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu, üniversitenin tarihine ilişkin değerlendirmelerde bulunurken gelecek planlarına da değindi.
Barbarosoğlu, "Bugün 50 yıl sonra da 200| yılını ihtişamla kutlayacağına emin olduğumuz Türkiye'nin en köklü üniversitesi olan Boğaziçi Üniversitesinin bahçesine, 2063 yılında açılmak üzere zaman kapsülünü gömüyoruz. 150 yıl önce bu kampüste kurulduk, 200| yılımızda da burada olanlar, bu kurumun kültürünü ve gücünü hatırlasınlar istiyoruz. Bu zaman kapsülü ile amacımız kurumsal hafıza köprüsü kurmak, 200| yılında Boğaziçi Üniversitesinin ülkemize ve dünyaya yön vermesini diliyorum" diye konuştu.

Üniversitenin 200| yılında açılacak kapsülde yer alan eşyalar, öğrenci ve akademisyenlerin önerisiyle seçildi. Zaman kapsülü, 50 yıl dayanacak şekilde oluşturulurken, materyaler 150 yıl dayanacak kağıtlara basıldı.
Kapsülde, BÜ mezuniyet törenlerinde kullanılan kep, 1993-2001-2005 BÜ Telefon Rehberleri, bilgisayar faresi, BÜ diploması, Rektör Barbarosoğlu'nun randevu defteri ve ajandası, BÜ ders kataloğu, Yüksek Öğretim Mevzuatı, öğrencilerin yoğun olarak kullandığı pet su şişesi, kotası dolan dersler için öğrencilerin öğretim üyelerine ikna amaçlı yazdıkları metinlerden örnekler gibi nesneler yer aldı.
Etkinliğe, çok sayıda akademisyen, öğrenci ve çalışanlar katıldı.

Kaynak: AA

Bu haber AA API servisleriyle otomatik olarak yayınlanmıştır. Bu habere herhangi bir editöryal müdahale yapılmamıştır.