Türkiye'nin en geniş haber portalı
ANA SAYFA Güncel Ekonomi Siyaset Spor Dünya Sağlık Teknoloji Eğitim Kültür-Sanat Yaşam Magazin 3. Sayfa Televizyon
Bel Fıtığına İğneli Çözüm

Bel Fıtığına İğneli Çözüm

Beyin Cerrahı Prof. Dr. Kemal Yücesoy, kanal darlığı olmayan, kopmamış fıtıkların 5 dakikada iğneyle tedavi edilebildiğini söyledi.
SağlıkKaynak :İHA14 Nisan 2014 Pazartesi 10:31:20
12345Bu habere bakanlar bu içeriklere de göz attı

50 yaşındaki hastası Aybil Çalışkan’ın bel ve bacak ağrısına yol açan böyle bir bel fıtığından iğneli tedaviyle kurtulup yarım saat sonra ağrısız evine gittiğini belirten Prof. Dr. Yücesoy, “Bu yöntemle hastaya ağrısız bir dönem sağlanıyor. Kişi iyi bir egzersiz programıyla uzun yılllar problem olmadan yaşamını sürdürüyor” dedi.


Bel fıtığından muzdarip olanların çektikleri ağrılar yüzünden yaşam kalitelerinin bozulduğuna dikkat çeken İzmir Kent Hastanesi Nöroşirürji Uzmanı Prof. Dr. Yücesoy, bel ve boyun fıtığında ameliyatsız tedavi yöntemlerinden biri olan Radyofrekans nükloplasti (RF) teknolojisi ile özellikle genç hastalarda çok iyi sonuçlar aldıklarını söyledi.

Hastası Aybil Çalışkan’ın (50) bel ve sağ bacak ağrısı şikayetiyle başvurduğunu, yapılan tetkiklerinde bel fıtığı saptandığını kaydeden Yücesoy, şöyle konuştu:
“Hastamızda kopmuş fıtık olmadığı, kanal darlığı olmadığı için iğne ile girilerek radyofrenkans nükleoplasti yöntemiyle taşan kısım yakılarak sinir kökü rahatlatıldı. 5 dakika süren işlemde hasta uyanık ve yatar durumdayken bölgesel olarak uyuşturularak bel bölgesinden bir iğne ile röntgen kontrolünde fıtık gelişen omurlar arasına giriliyor. Radyofrekans enerjisi verilerek fıtığı oluşturan dokuların buharlaştırılarak büzülmesi sağlanıyor. Böylece sinir kökü üzerindeki baskı kalkıyor ve ağrı da hemen kesiliyor. Böyle bir tedavi uygulanmasa fıtığın büyümesi, patlaması, sinirde harabiyete yol açması, ezilen sinirde harabiyet olması nedeniyle kuvvet kayıplarının ortaya çıkması mümkün. Sonuçta da daha büyük ameliyat gerekecek. Özellikle genç hastalarda omurgalar arasındaki diskin içindeki su buharlaştırılarak geriye doğru çekilmesi sağlanıyor. O yüzden çok ileri yaşlarda kullanılmıyor. Bu yöntemle hastaya ağrısız, rahat bir dönem sağlanıyor. Bu dönemde yapılacak iyi bir egzersiz programıyla uzun yıllar problem olmadan yaşamını sürdürüyor.”
Prof. Dr. Yücesoy, sürekli bel ve bacak ağrılarından yakınan, ilaç ve fizik tedavi gibi tedavilerden sonuç alamayıp henüz ameliyat aşamasına gelmemiş hastaların yararlandığı yöntemin patlamış, kopmuş, omurilik kanalı içine girmiş fıtıklara uygulanmadığını vurguladı. Yücesoy, “Yöntem tekrarlanabiliyor, birden fazla bölgede, birden fazla fıtığa uygulanabiliyor. Genelde hastalar da işlemden yarım saat sonra ağrı şikayetinden kurtulmuş olarak taburcu ediliyor” dedi.

Ağrıdan kıvranarak geldiği İzmir Kent Hastanesi’nde ameliyatsız tedaviyle bel fıtığından kurtulduğunu belirten Aybil Çalışkan, “Yıllarca boşuna ağrı çekmişim, ağrısız hayat çok keyifli” diye konuştu.

GÜNCEL VİDEOLAR
Son Foto Galeriler
Tam O Anda Çekilen Fotoğraflar
GÜNÜN MANŞETLERİ
www.beyazgazete.com Anadolu Ajansı, İhlas Haber Ajansı ve EPA Fotoğraf Ajansı'nın resmi abonesidir. Beyaz Gazete Broadcast Video çözümleri Metus teknolojisi ile gerçekleştirilmektedir.
Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir.
Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.