Türkiye'nin en geniş haber portalı
ANA SAYFA Güncel Ekonomi Siyaset Spor Dünya Sağlık Teknoloji Eğitim Kültür-Sanat Yaşam Magazin 3. Sayfa Televizyon
'Uçan Yol'da Yeni İhale

'Uçan Yol'da Yeni İhale

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karayolları Genel Müdürlüğü'nün Konak Tüneli projesi nedeniyle iptal etmek zorunda kaldığı 'Uçan Yol' projesini revize ederek 1.2 kilometrelik bölümü için yeniden ihaleye çıkıyor.
EkonomiKaynak :İHA25 Temmuz 2012 Çarşamba 15:45:05
1234Bu habere bakanlar bu içeriklere de göz attı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Yeşildere Caddesi’ne “viyadük” ile bağlanarak, Buca üzerinden otogara bağlantı sağlayacak olan 7.5 kilometrelik “ekspres” güzergahın 1.2 kilometrelik bölümü için 15 Ağustos 2012’de yapım ihalesi gerçekleştirecek. 360 günde tamamlanması planlanan yapım çalışmaları, ihale tamamlanıp yer teslimi yapıldıktan sonra başlayacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün Konak Tünelleri projesi nedeniyle önceki projesi üzerinde bir revizyon gerçekleştirdi. Yeni düzenlemeye göre Büyükşehir Belediyesi Yeşildere Caddesi üzerinde karayollarının yapacağı kavşakla bağlantı sağlayacak.

Halk arasında viyadük yüksekliği nedeniyle “Uçan yol” olarak adlandırılan projeye göre, Yeşildere Caddesi’nin paralelindeki Meles Çayı ve raylı sistem, Menderes Caddesi’nden Onat Caddesi’ne kadar köprülü kavşak ile aşılarak, kesintisiz ulaşım sağlanacak. Yeşildere Caddesi’nden Onat Caddesi’ne kadar oluşturulacak katlı kavşak ile hem Buca’ya giriş yapılacak hem de Buca’dan Yeşildere Caddesi yoluyla Konak, Karabağlar ve Gaziemir istikametine ulaşılabilecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 17.7 milyon TL kamulaştırma bedeli ödediği projeyle özellikle Buca'nın trafiğinde rahatlama olacak.

Projeyle planlanan güzergahlar ve rahatlama sağlanacak noktalar şöyle: - Kent merkezi ile Bornova ve Karşıyaka yönünden Yeşildere Caddesi’ni kullanarak Buca’ya gitmek isteyenler, Mehmet Akif Caddesi’ndeki trafik yoğunluğuna girmeden Menderes Caddesi-Şirinyer-Gürçeşme-Ufuk ve İşçievleri üzerinden Evka-1 ve İZKENT’e ulaşabilecek.

- Yine Buca’dan Bornova ve Karşıyaka ile kent merkezine ulaşmak isteyen vatandaşlar, açılacak yeni güzergah üzerinden Yeşildere Caddesi’ne çıkarak istedikleri istikamete gidebilecek.

- Bu güzergah üzerinde bulunan Çamlık-Mehtap ve İsmet Paşa mahallelerine de ulaşım kolaylaşmış olacak.

- Buca’ya giriş- çıkışı sağlayan Mehmet Akif ve Menderes caddelerindeki trafik yükü hafifleyecek.

- Buca, Çamlıkule bağlantı yolundan sonra ikinci bir alternatif güzergah kazanmış olacak.

- Buca-Şirinyer üzerinden Karabağlar ve Gaziemir istikametine gitmek isteyenler, Mehmet Akif Caddesi’ni kullanmak zorunda kalmadan, yeni yol üzerinden Yeşildere Caddesi’ne çıkarak, istedikleri yere gidebilecekler.

- 7.5 kilometrelik güzergah tamamlandığında hem Buca’dan hem de Gürçeşme, Eşrefpaşa, Yeşilyurt, Bozyaka, Eskiizmir, Karabağlar ve Yeşildere gibi semtlerden otogara ulaşım kolaylaşmış olacak .

GÜNCEL VİDEOLAR
Son Foto Galeriler
Yağmurlu Havada F1 Heyecanı
GÜNÜN MANŞETLERİ
www.beyazgazete.com Anadolu Ajansı, İhlas Haber Ajansı ve EPA Fotoğraf Ajansı'nın resmi abonesidir. Beyaz Gazete Broadcast Video çözümleri Metus teknolojisi ile gerçekleştirilmektedir.
Web sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir.
Kaynakları beraberinde belirtilmiştir. Haberleri kopyalamayınız.